esn

ESN VSE Prague (dříve Buddy System) je nezisková studentská organizace, která byla založena v r. 1998. Od té doby se značně rozrostla a má kolem 70 členů a pořádá velkou škálu výletů po České republice i v zahraničí, a také sportovních a kulturních aktivit. Tyto akce jsou primárně určeny pro zahraniční studenty a jejich místní buddíky, ale často se mohou účastnit i ostatní studenti VŠE.

15.09.2002 byl Buddy System na VŠE přijat za nezávislého člena mezinárodní studentské organizace ESN (www.esn.org – více o ESN naleznete v sekci Erasmus Student Network), která má více jak 500 sekcí. Oficiální jméno se tím změnilo na „ESN VŠE Praha – Buddy System“. V roce 2019 změnil Buddy System v rámci integrity ESN jméno na ESN VSE Prague. Od členství si slibujeme zvýšení kredibility, zlepšení poskytovaných služeb pro české i zahraniční studenty a možnost mezinárodní spolupráce. V rámci České republiky navíc funguje ESN Česká republika, která sdružuje 19 českých sekcí ESN International. V současnosti má ESN VSE Prague právní statut zapsaného spolku, je registrováno u Ministerstva Vnitra ČR.

A co jsou tedy aktivity ESN VSE Prague a do čeho se zapojují jeho členové?

bsphoto

ESN VSE Prague pomáhá zahraničním studentům, kteří přijedou na výměnný program na naši školu. Zajišťuje jim kamaráda z VŠE, „buddyho“, který zahraničnímu studentovi poradí a pomůže s ubytováním na koleji, s orientací v Praze i ve škole. VŠE studenti takto mohou získat 10 bodů pro výběrové řízení na svůj vlastní Erasmus, mohou poznat jinou kulturu a procvičit si cizí jazyk.

ESN VSE Prague pořádá výlety po České republice například do Kutné Hory, Karlových Varů, na Karlštejn, do Českého Švýcarska či víkendový výlet na Moravu. Mezi místa navštěvovaná v zahraničí patří výlety do Osvětimi a Krakowa. Aby měli zahraniční studenti i dostatek pohybu, je tu možnost zúčastnit se sportovních aktivit jako třeba lyžování, skydiving nebo lasergame.

V rámci Erasmus+ se pořádá např. netradiční prohlídka Prahy Pragulic, Karaoke nebo Dinner in the dark.

Asi nejznámější aktivitou ESN VSE Prague jsou tradiční úterní Nation2Nation Parties. Každá párty je něčím spešl a je většinou věnována určité zemi. Na začátku party jsou připraveny ochutnávky typických jídel a welcome drinky, které přímo připravují zahraniční studenti dané země.

Pokud by ses rád stal/a buddym v dalším semestru, tak tradičně budou uspořádány Infoschůzky a také na našem webu nalezneš informace o registracích. Jestli jsi vážným zájemcem o studium v zahraničí, přijď se podívat na Dny Partnerských Univerzit, které ESN VSE Prague pořádá spolu s Oddělením zahraničních styků, kde se můžeš dozvědět víc o možnostech studia v zahraničí. Pokud by ses rád stal/a členem ESN VSE Prague a organizoval některou z akcí, staral se o nováčky nebo o zahraniční studenty, pak neváhej napsat na people@esnvseprague.cz. Můžeš nás také najít v kanceláři ESN VSE Prague na RB 548.