Buddy System je nezisková studentská organizace, která byla založena v r. 1998. Od té doby se značně rozrostla a má kolem 70 členů a pořádá velkou škálu výletů po České republice i v zahraničí, a také sportovních a kulturních aktivit. Tyto akce jsou primárně určeny pro zahraniční studenty a jejich místní buddieky, ale často se mohou účastnit i ostatní studenti VŠE.esn

15.09.2002 byl Buddy System na VŠE přijat za nezávislého člena mezinárodní studentské organizace ESN (www.esn.org – více o ESN naleznete v sekci Erasmus Student Network), která má více jak 300 sekcí. Oficiální jméno se tím změnilo na „ESN VŠE Praha – Buddy System“. Buddy System si od členství slibuje zvýšení kredibility, zlepšení poskytovaných služeb pro české i zahraniční studenty a možnost mezinárodní spolupráce. V rámci České republiky navíc funguje ESN Česká republika, která sdružuje 18 českých sekcí ESN International. V současnosti má ESN VŠE Praha – Buddy System právní statut občanského sdružení, je registrováno u Ministerstva Vnitra ČR.

A co jsou tedy aktivity Buddy Systemu a do čeho se zapojují jeho členové?

bsphoto

Buddy System pomáhá zahraničním studentům, kteří přijedou na výměnný program na naši školu. Zajišťuje jim kamaráda z VŠE, „buddyho“, který zahraničnímu studentovi poradí a pomůže s ubytováním na koleji, s orientací v Praze i ve škole. VŠE studenti takto mohou získat 10 bodů pro výběrové řízení na svůj vlastní Erasmus, mohou poznat jinou kulturu a procvičit si cizí jazyk.

Buddy System pořádá výlety po České republice například do Kutné Hory, Karlových Varů, na Karlštejn, do Českého Švýcarska či víkendový výlet na Moravu. Mezi místa navštěvovaná v zahraničí patří výlety do Budapešti a Krakowa. Aby měli zahraniční studenti i dostatek pohybu, je tu možnost zúčastnit se sportovních aktivit jako třeba lyžování, skydiving nebo lasergame.

V rámci Erasmus+ se pořádá např. netradiční prohlídka Prahy Pragulic, Karaoke nebo Dinner in the dark.

Asi nejznámější aktivitou Buddy Systemu jsou tradiční úterní Nation2Nation Parties. Každá párty je něčím spešl a je většinou věnována určité zemi. Na začátku party jsou připraveny ochutnávky typických jídel a welcome drinky, které přímo připravují zahraniční studenti dané země.

Pokud by ses rád stal/a buddym v dalším semestru, tak tradičně budou uspořádány Infoschůzky a také na našem webu nalezneš informace o registracích. Jestli jsi vážným zájemcem o studium v zahraničí, přijď se podívat na Dny Partnerských Univerzit, které Buddy System pořádá spolu s Oddělením zahraničních styků, kde se můžeš dozvědět víc o možnostech studia v zahraničí. Pokud by ses rád stal/a členem Buddy Systemu a organizoval některou z akcí, staral se o nováčky nebo o zahraniční studenty, pak neváhej napsat na people@buddysystem.cz. Můžeš nás také najít v kanceláři Buddy Systemu na RB 548.